Oferta
W naszej Poradni prowadzimy indywidualne spotkania z terapeutami dla osób eksperymentujących, używających okazjonalnie, używających narkotyki w sposób szkodliwy i uzależnionych od substancji oraz dla tych, którzy są po leczeniu w Ośrodkach/nie używają już narkotyków i utrzymują abstynencję. Pierwsze spotkanie to konsultacja, która może być przeprowadzona zarówno przez psychologa, jak i przez specjalistę psychoterapii uzależnień. Taka konsultacja zakwalifikuje Cię do konkretnego działania, w zależności od Twoich potrzeb. Możesz zostać skierowany na diagnozę, do interwencji kryzysowej, rozmowy motywującej, poradnictwa, terapii Candis, terapii dla osoby używającej narkotyków czy do wsparcia procesu readaptacji (dla osób utrzymujących abstynencję). Będą to około godzinne spotkania z osobą udzielającą pomocy w naszej Poradni.
Jeżeli jesteś rodzicem lub partnerem/partnerką osoby, która używa narkotyków i szukasz dla siebie wsparcia, chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się, jak postępować, również możesz umówić się na indywidualne spotkanie z terapeutą w naszej Poradni. Prowadzimy również spotkania rodzinne.
W Poradni prowadzimy:
- Grupę wsparcia dla osób utrzymujących abstynencję od substancji psychoaktywnych – jest to grupa z programu readaptacji skierowana do osób, które są po leczeniu stacjonarnym w Ośrodkach lub przeszły podstawową terapię uzależnień w Poradniach i nie biorą już narkotyków, a potrzebują wsparcia w budowaniu trzeźwego życia. Głównym celem grupy jest otrzymywanie i dawanie wsparcia przez osoby, które idą tą samą drogą, praca nad indywidualnymi celami grypowiczów, uczenie się budowania trzeźwych relacji z innymi ludźmi, wyrażanie swoich myśli, emocji w sposób bezpośredni i wzmacnianie swojego Ja. Grupa odbywa się we wtorki w godzinach 18:00 – 20:00. Obowiązują zapisy.
- Grupę wsparcia dla młodzieży używającej narkotyków – jest to grupa z programu profilaktyki wskazującej skierowana do młodzieży (14-18), która z powodu zażywania narkotyków ma problemy i chciałaby zmienić swoje destrukcyjne sposoby radzenia sobie na bardziej zdrowe. Na grupie młodzi ludzie mają szansę na budowanie relacji na trzeźwo, zwiększenie rozumienia swoich dotychczasowych sposobów radzenia sobie, naukę słuchania innych i wyrażania swoich przeżyć, co sprzyja byciu w kontakcie, rozumienie funkcji narkotyku w życiu, próbę tworzenia zdrowych alternatyw. Grupa odbywa się w środy w godzinach 17:00 – 19:00. Obowiązują zapisy.
- Grupa wsparcia dla rodziców – jest to grupa z programu profilaktyki selektywnej skierowana do rodziców dzieci i dorosłych dzieci używających narkotyków. Na grupie rodzice mają szansę uzyskać wsparcie, posłuchać, jak radzą sobie inni, uczyć się nowych sposobów postępowania z osobą dotkniętą uzależnieniem, zmienić swoje dotychczasowe schematy i zaopiekować się sobą. Grupa odbywa się w poniedziałki w godzinach 17:30 – 19:30. Na tę grupę nie obowiązują zapisy.
W naszej Poradni cyklicznie odbywają się również zajęcia informacyjno- edukacyjne i warsztaty. Informujemy o tym na bieżąco.
Nasza Poradnia prowadzi działania profilaktyczne, których celem jest promocja zdrowia i kreowanie twórczych postaw, rozwijanie indywidualnego potencjału i dokonywania mądrych wyborów względem używania substancji psychoaktywnych.
Prowadzimy warsztaty z młodzieżą w świetlicach, ośrodkach socjoterapeutycznych i wychowawczych, w szkołach, domach dziecka i innych pod nazwą ANTYRAMY. Tworzymy broszury i ulotki nakłaniające do refleksji na temat problemów związanych z używania substancji psychoaktywnych, prowadzimy również indywidualne spotkania z osobami zagrożonymi uzależnieniem.
Wychowawców, pedagogów, kuratorów, którzy zainteresowani są przeprowadzeniem warsztatów w placówce prosimy o kontakt telefoniczny. Zapraszamy do współpracy!
CANDIS to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi.
Program obejmuje z reguły 10 sesji trwających 90 min. każda, które realizowane są w ciągu od 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą. Terapia jest bezpłatna.
W naszej Poradni Program Candis realizowany jest przez specjalistów psychoterapii uzależnień, którzy dodatkowo odbyli szkolenie z programu CANDIS.
W godzinach pracy Poradni prowadzimy również telefoniczne poradnictwo. Można zadzwonić do nasi uzyskać informacje nt. systemu lecznictwa w Polsce, objawów używania poszczególnych narkotyków, objawów abstynencyjnych, co robić, jeśli ktoś zatruł się substancją, jak rozmawiać z osobą, która ma problem z narkotykami, gdzie szukać pomocy itp.
Udział w działaniach prowadzonych w Poradni jest bezpłatny. Działamy dzięki projektom finansowanym przez Urząd Miasta Szczecin, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz środkom własnym.